
PGSD (CECS)
Paroxysmální gluten senzitivní dyskinezie (PGSD) je přesnější název pro nemoc Canine epileptoid cremping syndrome (CECS) nebo též Spike’s diseases.
Toto onemocnění, které bylo dříve spojováno pouze s plemenem border teriér, bylo již popsáno i u jiných plemen (kříženci, ruský teriér, pudl, parson russell teriér, welsh teriér, německý ovčák či rhodéský ridgeback). Záchvatovité epizody mimovolních pohybů či třesů, při kterých je zvíře plně při vědomí se mohou začít objevovat v jakémkoli věku (nejčastěji 2 až 7 let). Je dokázáno, že projevy souvisí s podáváním lepku v potravě, ale i s jinými faktory, které zatím prokázány nebyly. S velkou pravděpodobností je onemocnění genetické (předpokládá se autosomálně recesivní dědičnost -přenáší ho jak otec, tak i matka) a štěňata se s předpoklady onemocnět již rodí.
Diagnostika zůstává složitou záležitostí. Zakládá se na vyloučení jiných příčin paroxysmální dyskinezie (epilepsie, jaterní poruchy, endokrinologická onemocnění, poruchy centrální nervové soustavy…) Vždy je potřeba epizodu natočit na video a ukázat svému veterináři. Epizody mohou totiž vypadat velice rozdílně. Od malých třesů jednotlivých částí těla (hlavy či končetin) po celkový třes či svalový tonus, který psi nejsou schopni ustát. I délka je velmi variabilní – od několika vteřin po desítky minut. Někteří psi trpí i trávicími potížemi – průjmem, plynatostí či nevolností. Často mlaskají, olizují se, protahují či zaujímají tzv. prosebný postoj, kvůli bolestivosti břicha. Na rozdíl od epilepsie ale neslinní a nepomočí se či nepokálí. Celou dobu jsou při plném vědomí.
Laboratoř Laboklin nabízí test senzitivity na lepek z krve, který vykazuje dobrou spolehlivost při potvrzení nemoci.
Terapie onemocnění je symptomatologická. Nejdůležitější je vysadit veškerý lepek z potravy. Pozor je třeba dávat i na rýži, kukuřici a sóju, které sice lepek neobsahují, ale ze zkušeností se ukazuje, že zpomalují efekt diety v omezování epizod. Dále musíme dávat pozor na pivovarské kvasnice, protože při výrobě rostou na ječmeni a většina výrobců vám nezaručí, že pivovarské kvasnice stopové množství ječmene neobsahují.
Já doporučuji i probiotika a prebiotika podávaná alespoň 3-4 týdny pro upravení střevní sliznice a případně kastraci, která omezuje hormonální výkyvy a vzruchy, které mohou epizody vyvolávat.
Postižení jedinci i jejich rodiče by se měli z chovu vyřadit. Je to problematické, protože se často objeví první epizoda až po prvním krytí, ale vždy by mělo být zdraví na prvním místě.
Protože se v ČR začíná toto onemocnění objevovat relativně často a já nechci, abychom dopadli jako v Anglii, kde se považuje za „normální“, rozhodla jsem se spojit síly s genetickou fakultou VETUNI Brno a zkusit této nemoci přijít na kloub a najít její genetický základ. Pokud se nám to podaří, budeme mít genetický test stejně, jako ho máme na onemocnění SLEM. Chcete-li nám s výzkumem pomoci, napište mi. Sbíráme vzorky krví psů jak zdravých, tak hlavně těch s příznaky!
MVDr. Kateřina Zouharová